1. Z jakiego materiału wybrać blat kuchenny a na jaki zdecydować się w łazience?
Najczęściej klienci zgłaszający się do nas poszukują trwałego i elegancko wykończonych blatów kuchennych. Doskonale sprawdza się kamień naturalny w szczególności granit. Poza większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania a odpowiednio zaimpregnowane nie będą wciągać w siebie wody. W przypadku marmuru to jest on materiałem delikatniejszym, w związku ze swoim składem nie jest on odporny na działanie kwasów. Należy również dbać o częstą i dokładną impregnację, szczególnie w pomieszczeniach z dużą wilgocią.
2. Od jakich czynników zależy cena blatu kuchennego czy schodów?
W głównej mierze na cenę blatu i schodów wpływ ma zarówno powierzchnia do pokrycia kamieniem naturalnym, jak również jego grubość. Różne rodzaje granitu mogą między sobą również różnić się ceną za m2. W przypadku blatów kuchennych czy łazienkowych najczęściej wybierane są granity o grubości 3 cm. W skład ceny wchodzą również takie czynniki jak obróbka (wycinanie, polerowanie), transport oraz montaż. Każda wycena wykonania schodów, blatów czy innych kamiennych elementów wykonywana jest indywidualnie, po wykonaniu dokładnych pomiarów oraz wyboru przez Państwa materiałów.
3. Schody zewnętrzne – czy mogą być śliskie?
Schody zewnętrzne wykonane z materiału takiego jak granit, w okresie jesienno-zimowym mogą charakteryzować się śliskością. Związane jest to z wodą gromadzącą się na powierzchni kamienia. Dlatego w naszej firmie wykonywane są usługi płomieniowanie granitu. Zabieg ten pozwala na uzyskanie chropowatej powierzchni.
W przypadku schodów wewnętrznych problem ten nie występuje, ponieważ kamień jest suchy. Na schody naklejane mogą być również specjalne chropowate taśmy samoprzylepne.
4. Czy impregnacja kamiennego blatu jest konieczna?
Impregnacja kamienia takiego jak granit jest ważnym elementem przygotowywania blatów czy schodów. Odpowiednio przeprowadzona impregnacja z wykorzystaniem profesjonalnych środków, sprawia, że kamień nie chłonie wilgoci, tłuszczów oraz nie wchłania koloru. Impregnacja kamienia wydobywa z kamienia często niewidoczne dotychczas kolory i wzory. Impregnacja jest procesem, który należy po pewnym czasie powtórzyć?
5. Jak powinna wyglądać pielęgnacja kamienia naturalnego i jego czyszczenie?
Blaty granitowe wymagają wyłącznie delikatnej pielęgnacji, dzięki której będą doskonale wyglądały. Raz dziennie lub co dwa dni wystarczy przeczyścić go wilgotną ściereczką z dodatkiem specjalistycznych preparatów do kamienia, lub zwykłego płynu do naczyń.
Profesjonalne środki doskonale usuwają zabrudzenia, nie naruszając powierzchni kamienia, dzięki czemu zachowują swoje piękne wybarwienie uzyskane przy szlifowaniu. Ogromnie ważne jest również niepozostawianie na powierzchni blatu mokrych czy tłustych plam, które mogłyby przedostawać się do wnętrza kamienia.
6. Z jak grubego kamienia tworzone są parapety oraz schody?
Parapety kamienne mają grubość minimum 2 cm, najczęściej są 3-centymetrowe ale wybierane są również grubsze elementy na parapet. Do parapetów wewnętrznych wykorzystywany może być zarówno piaskowiec, granit czy marmur jak również każdy z kamieni sztucznych. W przypadku schodów zewnętrznych i wewnętrznych wykorzystuje się grubości 2 cm i 3 cm z uwzględnieniem jednak, że grubość 3 cm jest optymalna.
7. Krojenie na blacie granitowym, czy powoduje rysowanie się powierzchni?
Krojenie na blacie granitowym nie jest wskazane. Oczywiście nie ze względu na uszkodzenia blatu, ale uszkodzenie noża. Powierzchnia granitu jest trwała i odporna na zarysowania, szczególnie w ciemniejszych rodzajach granitu rysy nie są widoczne.
8. Czy gorące naczynia uszkodzą powierzchni blatu kamiennego?
Na kamieniach naturalnych bez najmniejszych obaw odstawić możesz garnek lub patelnia, na której tyle, co skończyłeś smażyć czy gotować. Nie musisz obawiać się o żadnego rodzaju uszkodzenia czy odbarwienia na powierzchni blatu.
9. Uszkodzenia mechaniczne granitu, czy łatwo powstają oraz jak je naprawić?
Granit jest materiałem bardzo wytrzymałym, jednak bardzo mocne uderzenia mogą spowodować ukruszenie się blatu w miejscu uderzenia. W warunkach domowych są to rzadko spotykane przypadki. Przeszlifowanie ukruszonego elementu oraz przyklejenie go za pomocą specjalistycznych klejów epoksydowych to pierwsze elementy, jakie wykonywane są w czasie naprawy. Następnym krokiem jest przeszlifowanie materiału, tak aby łączenie było, jak najmniej widoczne.
10. Czy materiał który z latami staje się matowy można polerować domowymi sposobami czy zdecydować się na pomoc specjalistów?
Blaty kamienne powinny być na bieżąco zabezpieczane za pomocą profesjonalnych preparatów do kamiennych powierzchni. Dobrze przeprowadzona impregnacja powinna ograniczyć matowość powierzchni, jednak jeśli powierzchnia traci wyrazistość koloru, warto zdecydować się na zpolerowanie powierzchni. Zdecydowanie lepszy efekt przyniesie skorzystanie z profesjonalnej firmy niż działania na własną rękę. Nieodpowiednie dobranie materiałów ściernych czy późniejsze zabezpieczenie może sprawić, że blat straci wcześniejszy urok. Renowacja kamienia wymaga odpowiednich umiejętności, dlatego warto zostawić profesjonalistom.
11. Ile trwa realizacja zamówienia i od jakich czynników jest zależna?
Realizacja zamówienia zależna jest od wielu czynników, które determinują czas, jaki potrzebny nam jest od momentu dokonania pomiarów do montażu. Jednym z najważniejszych jest to, jaki element kamienny Państwo wybierają. Zdecydowanie większą powierzchnię mają schody aniżeli blaty kuchenne, dlatego odpowiednie wycinanie odpowiednich elementów trwa dłużej. Czynnikiem kolejnym jest obróbka materiału, polegająca na wycinaniu zaplanowanych otworów, szlifowaniu, polerowaniu czy płomieniowaniu materiału. Realizacja zamówienia odbywa się najczęściej w ciągu 10-14 dni roboczych.
12. W jakich miastach możliwy jest zamówienie montażu?
Działamy głównie na terenie województwa dolnośląskiego, śląskiego i mazowieckiego i małopolskiego. Jednak blaty i schody wykonane przez nas znajdą Państwo na terenie całej Polski, jak również poza jej granicami. Zapraszamy do kontaktu w celu umówienia pomiaru i wyceny !