W świecie wykończeń wnętrz i architektury krajobrazu kamień naturalny jest jednym z najbardziej pożądanych i uniwersalnych materiałów. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko niezrównanej elegancji, ale także wszechstronności. Granit jest uważany za jeden z najtwardszych kamieni naturalnych. Wśród różnorodnych rodzajów kamienia, granit zajmuje szczególne miejsce, będąc synonimem luksusu i wytrzymałości. Zastosowanie granitu jest bardzo szerokie, jednak wybierając go do swojego wnętrza lub otoczenia, warto znać różnice pomiędzy jego wykończeniami. W tym artykule opiszemy właściwości dwóch rodzajów granitu: granit płomieniowany oraz polerowany, zastanawiając się nad ich właściwościami i przeznaczeniem. Zapraszamy do lektury!
Granit płomieniowany – czym on jest?
Granit płomieniowany to odmiana granitu, który został pozyskany dzięki obróbce cieplnej za pomocą opalarki. W porównaniu z gładką i przyjemną w dotyku fakturą płytek polerowanych, płytki płomieniowane mają chropowatą powierzchnię i są trudniejsze w utrzymaniu czystości. Właściwości antypoślizgowe i odporność na zmienne warunki atmosferyczne to cechy charakterystyczne dla granitu płomieniowanego.
Przeznaczenie granitu płomieniowanego
Płytki granitowe płomieniowane sprawdzą się zarówno wewnątrz budynku jak i na zewnątrz. To wszystko sprawia, że kamień płomieniowany jest pożądanym towarem, który nadaje się jako płytki tarasowe, ze względu na swoją szorstką strukturę, ale także idealnie sprawdzi się jako posadzka granitowa w pomieszczeniach użytkowych.
Matowe płytki tarasowe przypominają surowy naturalny kamień — świetnie pasują do domów minimalistycznych. Zastosowanie granitu płomieniowanego jest szerokie, ale głównie używa się go na schodach zewnętrznych, posadkach na zewnątrz. W centrach handlowych, urzędach granit płomieniowany jest powszechnie używany.
Piękny wygląd granitu płomieniowanego może utrzymywać się przez długi czas, nawet jeśli jest narażony na intensywną eksploatację.
Granit polerowany
Granit polerowany to rodzaj wykończenia powierzchni kamienia granitowego, które poddawane jest specjalnemu procesowi polerowania, by nadać mu lustrzaną gładkość i blask. Dzięki temu naturalny kamień staje się bardziej odporny na zabrudzenia i łatwiejszy w utrzymaniu czystości. Inne zanieczyszczenia nie wnikają w strukturę kamienia, jak w przypadku innych materiałów. Podczas procesu polerowania, kamień nie traci swoich właściwości. Nadal jest odporny na uszkodzenia mechaniczne czy inne zarysowania. Użytkownicy mogą cieszyć się jego nienagannym wyglądem przez długie lata.
Granit polerowany – zalety i zastosowanie
Niewątpliwą zaletą płytek granitowych polerowanych jest ich uniwersalne zastosowanie. Idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach w stylu nowoczesnym, klasycznym czy minimalistycznym. Ich powierzchnia odbija światło i świetnie odnajdzie się we wnętrzach urządzonych w stylu glamour. Gładką powierzchnię cenią także osoby, które wybierają granit jako blat kuchenny. Dodatkowym udogodnieniem dla osób ceniących czystość i porządek w kuchni jest to, że zabrudzenia można przetrzeć miękką szmatką. Nie potrzeba innych detergentów do pielęgnacji blatów kuchennych w wersji polerowanej. Ciepła woda wystarczy, aby zachować piękną, gładką taflę.
Blaty kuchenne w Twojej kuchni będą wyglądać bardzo elegancko i wyjątkowo, jeśli wybierzesz granit polerowany.
Oprócz wielu zalet polerowane płytki granitowe mają pewne mankamenty. Zdecydowanie odradzamy układanie granitu polerowanego na posadzki w łazience, kuchni czy na zewnątrz budynku.
Ile może kosztować granit?
Koszt nieobrobionego kamienia to kwota rzędu kilkuset złotych za tonę. Jednak obrobione płytki z granitu są znacznie droższe. Do produkcji płytek używa się różnych metod polerowania lub szczotkowania, które też wpływają na cenę. Oczywiście im rzadszy kamień, sprowadzony z dalekich krajów, tym wyższą kwotę trzeba zapłacić za te płytki granitowe. Do kwoty często należy dopłacić koszty transportu, cła i inne opłaty.
Grube płytki są droższe niż te cieńsze. Jeśli granit jest cięty przy użyciu zaawansowanych technologii, co zapewnia wyższą precyzję i jakość, może to wpłynąć na cenę. Szczególnie jest to widoczne podczas projektowania blatu kuchennego, gdzie pod indywidualne zamówienie wykonuje się otwory pod kuchenkę czy zlewozmywak. Należy także uwzględnić koszty montażu czy transportu blaty kuchennego z kamienia naturalnego.
Granit płomieniowany i polerowany – które płytki granitowe wybrać?
Należy wziąć pod uwagę, do jakiego projektu wnętrzarskiego wybieramy płyty granitowe. Jeśli kamień będzie eksploatowany na zewnątrz, zalecamy wybór płyt granitowych płomieniowanych. Schody zewnętrzne granitowe czy posadka wiaty lub tarasu będą wyglądały zjawiskowo, na pewno przyciągną uwagę gości. Zdecydowanie chropowata powierzchnia jest bezpieczniejsza niż śliska i gładka struktura granitu polerowanego. W łazience lub w kuchni posadzka granitowa płomieniowana to świetny wybór. Masz gwarancję, że nikt nie ulegnie wypadkowi na śliskiej podłodze. Granit polerowany to idealne rozwiązanie jako blat kuchenny. Wysoki połysk nadaje pomieszczeniu elegancji i stanowi luksusowe wykończenie dekoracyjne.
Podczas wyboru kluczowy jest budżet, ceny mogą się różnić w zależności od rodzaju wykończenia i jakości kamienia. Płyty granitowe występują w wielu kolorach, odcieniach.
Można śledzić na bieżąco trendy aranżacji wnętrz, oglądać różne realizacje u innych klientów. Jednakże najważniejsze jest, aby kierować się własnym gustem.
Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty na najwyższej jakości wyroby z granitu: blaty kuchenne, umywalki z kamienia naturalnego i inne.