Zastanawiałeś się kiedyś, co jest bardzo dobrym materiałem do wykończenia ścian, blatów, czy chociażby podłóg? W dodatku chciałbyś, aby to wykończenie wyglądało jak najbardziej naturalnie, solidnie i było funkcjonalne przez lata? Jeżeli tak, ten poradnik jest dla Ciebie. Omówimy w nim materiał, jakim są spieki kwarcowe, sprawdzimy ich wady jak i zalety i przeglądniemy, jakie mają zastosowanie. Zacznij czytać już teraz!
Czym są spieki kwarcowe
Spieki kwarcowe coraz bardziej zyskują na popularności. Nic dziwnego, gdyż są świetną alternatywą dla naturalnego kamienia. Pewnie zastanawiasz się, czym jest omawiany dzisiaj materiał, otóż okazuje się, że spieki kwarcowe to płyta gresowa w wielkim formacie, która została wykonana w specjalnie do tego przeznaczonej technologii.
Jeżeli chodzi o powstawanie, spieki kwarcowe robi się z naturalnych materiałów takich jak:
- kwarcu,
- skał granitowych,
- ił łupkowych,
a także dodaje się specjalne pigmenty ceramiczne.
Proces produkcji nie jest zbytnio skomplikowany i polega na sprasowaniu proszku, który został wykonany z wyżej wymienionych materiałów. Co ważne, sprasowanie musi nastąpić pod dużym naciskiem. Kolejno na sprasowany materiał należy nanieść specjalną warstwę kolorystyczną i można przejść do procesu wypalania, które wykonuje się w bardzo wysokiej temperaturze.
Sam wyżej opisany proces jest niezwykle ważny, gdyż jest to swego rodzaju rewolucja w produkcji płyt gresowych, dzięki której można otrzymać lekki, elastyczny, a zarazem wszechstronny produkt, który dodatkowo jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, a także warunki atmosferyczne.
Jeżeli chodzi o wzornictwo, w jakich spieki są wykonywane, jest ono bardzo różnorodne i można znaleźć zarówno spieki kwarcowe nawiązujące do marmuru, jak również do betonu, czy chociażby granitu i innych materiałów.
Świetne właściwości spieków kwarcowych
Zapewne o tym nie wiedziałeś, ale płyty wielkoformatowe, o których mowa w tym poradniku, charakteryzują się lepszymi właściwościami niż klasyczny kamień! Zastanawiasz się, dlaczego tak właśnie jest? Otóż wiele naturalnych materiałów jak np. wiele rodzajów kamienia poprzez swoją porowatą strukturę posiada możliwość chłonięcia wody i innych płynów, przez co można zaobserwować powstawanie plam.
Jeżeli chodzi np. o marmur i inne rodzaje piaskowców, powierzchnia tychże materiałów jest podatna na ścieranie, co z kolei może prowadzić do pylenia. Mogą występować również rozmaite odbarwienia z powodu wielu czynników.
Z tych właśnie powodów płyty ze spieków kwarcowych znacznie przewyższają swoimi właściwościami naturalne materiały, gdyż nie powstają na nich plamy, nie dochodzi do ścierania, a w dodatku nie są stosunkowo kruche i zarazem są odporne na niektóre uderzenia, czy drgania.
Spiek kwarcowy i jego kształt
Można zauważyć, że płyta ze spieku kwarcowego często będzie występowała w cienkiej formie. Konkretnie najczęściej można zauważyć, że wymiary płyt wielkoformatowych zaczynają się od około 120 × 120 centymetrów i ich grubość często waha się pomiędzy 6, a 11 milimetrów. Oczywiście nie jest to norma, gdyż można znaleźć na rynku z powodzeniem płyty o większym formacie jak i mniejszym.
Okazuje się również, że płyty wielkoformatowe charakteryzują się niższą wagą niż odpowiedniki z materiałów naturalnych. Ponadto są prostsze w montażu, szeroko dostępne oraz co najważniejsze tańsze. Może odbiegamy nieco od tematu kształtu, ale warto wspomnieć również o tym, że płyty gresowe można stosować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków, dzięki czemu płynnie możemy przejść do kolejnego punktu poradnika.
Zastosowanie spieków – nie tylko blaty kuchenne
Okazuje się, że spieki kwarcowe świetnie nadają się właśnie do produkcji blatów kuchennych. Dzięki takiemu zastosowaniu blat jest odporny na wiele czynników, a także jest łatwy w czyszczeniu, lecz to nie jedyne zastosowanie spieków kwarcowych, gdyż można z powodzeniem stosować je również w łazienkach. Jeżeli chodzi o bardziej szczegółowe zastosowanie, to poza wymienionymi blatami kuchennymi i łazienkowymi, można również wykonywać blaty stołów, czy chociażby obudowy do mebli.
Co ważne, na rynku coraz częściej można spotkać spieki kwarcowe w postaci mniejszego formatu, czyli w postaci płytek, którymi można wykładać podłogi jak i ściany. Ostatnimi czasy taki proces staje się coraz modniejszy i chętniej wybierany przez osoby chcące posiadać nowoczesne, a zarazem stylowe i eleganckie wnętrza.
To nie wszystko, tak jak wspominaliśmy we wcześniejszej części tekstu, płyty gresowe można stosować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. O ile wnętrza mamy odhaczone, o tyle na temat zastosowania zewnętrznego warto nieco powiedzieć. Spieki kwarcowe, przez swój niepowtarzalny wygląd często stosuje się do wykańczania elewacji. Przemawia za tym również to, że spieki kwarcowe są niezwykle odpornym materiałem zarówno na warunki atmosferyczne jak i uszkodzenia. Bardzo ważnym aspektem jest też to, że spiek kwarcowy podczas oddziaływania na niego wysokiej temperatury, np. podczas pożaru, jest materiałem odpornym na ogień i jakiekolwiek wysokie temperatury. Spieki kwarcowe również nie wydzielają żadnych substancji toksycznych, czy jakichkolwiek innych podczas oddziaływania na nie wysokich temperatur.
Spieki kwarcowe – plusy i minusy
Ogólnie rzecz biorąc, spieki kwarcowe są przesycone zaletami. Jeżeli chodzi o konkretne zalety spieków kwarcowych, można wyróżnić np.:
- możliwość stosowania na zewnątrz,
- możliwość stosowania wewnętrznego,
- szerokie zastosowanie (blaty kuchenne, okładziny ścienne, posadzki i inne),
- ogromna trwałość (odporność na uszkodzenia mechaniczne, warunki atmosferyczne i inne),
- możliwość wyboru wielu wzorów nawiązujących do naturalnych odpowiedników,
- wygląd do złudzenia przypominający kamień naturalny,
- możliwość zakupu płyt w wielu formatach,
- łatwość w utrzymaniu czystości,
Jednak spieki kwarcytowe, bo tak też je można nazywać, posiadają jedną zasadniczą wadę. Cenę. Wspominaliśmy, że są tańsze niż ich odpowiednik, czyli kamień naturalny, lecz pomimo tego ich ceny i tak są wysokie i dla wielu osób mogą być aż wręcz za wysokie. Przyjmuje się, że orientacyjna cena za klasyczny blat ze spieku kwarcowego wynosi około 1700-2000 złotych za 1mb. To wysoka cena, biorąc pod uwagę inne alternatywy blatów, jakie można spotkać w sklepach. Ceny oczywiście mogą być różne, zależy to zarówno od rodzaju spieku, jaki wybierzemy, oraz od producenta.
Jako wadę można również zaliczyć to, że pomimo ogromnej trwałości na wszelkie uszkodzenia, spieki można jednak zarysować najczęściej za pomocą noża ceramicznego. Oczywiście nie wolno również myśleć, że ten materiał jest niezniszczalny, gdyż płytę gresową można zniszczyć za pomocą zwykłego punktaka. Jednak nie polecamy tego robić.
Podsumowanie
Wykorzystanie płyt wielkoformatowych ze spieków kwarcowych w domu będzie świetnym krokiem, aby stworzyć nowoczesne, a zarazem funkcjonalne i eleganckie wnętrze. Płyty ze spieków doskonale sprawdzą się jako blaty kuchenne, wykończenia ścian, czy podłóg, a nawet wykończenia elewacji zewnętrznej budynków. Jeżeli nie zależy nam na cenie, a na trwałości i niepowtarzalnym wyglądzie, wybór spieków kwarcowych będzie dobrym krokiem.
Najlepiej przed zakupem skonsultować się z doradcą, pracującym w wybranym przez nas sklepie, który fachowo doradzi, jaki rodzaj płyt wybrać, oraz na co zwrócić uwagę. Sprawdź naszą ofertę LUKSTONE już teraz, a być może wybierzesz coś dla siebie!