Wytrzymałe i trwałe blaty kuchenne, łazienkowe, schody czy inne powierzchnie z kamienia naturalnego to świetna inwestycja na długie lata. Wyglądają one niezwykle estetycznie i są odporne na różne uszkodzenia mechaniczne czy niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Ale jak sprawić, aby kamień efektownie błyszczał się tak, jak zaraz po zamontowaniu? Czym nabłyszczyć granit, marmur lub inny naturalny kamień? Podpowiadamy, jak powinno wyglądać nabłyszczanie oraz pielęgnacja powierzchni z kamienia naturalnego.
Dlaczego nabłyszczanie powierzchni z kamienia naturalnego jest ważne?
Kamień naturalny doskonale współgra z wnętrzem urządzonym praktycznie w każdym stylu. Dostępność wielu rodzajów kamienia i kolorów na rynku sprawia, że bez wątpienia każdy, nawet najbardziej wymagający klient, znajdzie ten, który przypadnie mu do gustu i spełni oczekiwania. Niezaprzeczalną zaletą kamieni naturalnych jest ich trwałość i wytrzymałość, jak również odporność na zarysowania, inne uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników pogodowych. Kolejnym atutem jest też ogromny wybór kolorów i wzorów – od blatów jednolitych, przez delikatne wzory, nadające elegancji, po mocne w strukturze, wielokolorowe warianty, które z pewnością przykują wzrok każdego, stając się elementem wyróżniającym wnętrze. Kamienie naturalne, szczególnie granit, są chętnie wybierane na blaty kuchenne, parapety, umywalki oraz schody. Sprawdź, jaki jest odpowiedni kamień na blat kuchenny i jak wybrać właściwy kolor kamienia do kuchni.
Jednak granit, marmur, onyks czy kwarcyt swój piękny wygląd oraz naturalne właściwości zachowają jedynie wtedy, gdy będą systematycznie pielęgnowane. Regularna impregnacja jest szczególnie istotna, jeśli kamień naturalny ma styczność z różnymi osadami czy substancjami tłustymi, np. olejem, którego czasami nie da się doczyścić, jeśli wejdzie w głąb kamienia. Na utratę olśniewającego wyglądu wpływ również ma narażenie kamienia na działanie wilgoci. Przez to może on utracić swój blask, zacznie matowieć, a nawet mogą się na nim pojawić przebarwienia. Dlatego też warto zadbać o impregnowanie i nabłyszczanie blatów oraz innych powierzchni kamiennych zwłaszcza w kuchniach i łazienkach, oraz na zewnątrz.
Czym nabłyszczyć powierzchnię kamienia naturalnego?
Do nabłyszczania powierzchni z kamienia można wykorzystać profesjonalne środki dostępne na rynku. Przed ich użyciem należy zapoznać się z instrukcją umieszczoną na opakowaniu – przed nabłyszczeniem trzeba będzie odpowiednio przygotować powierzchnię. Zanim jednak zaczniesz proces nabłyszczania, pamiętaj, aby wcześniej powierzchnię wyczyścić, np. szmatką z ciepłą wodą lub wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
Nabłyszczanie granitu
Granit to praktycznie bezproblemowy kamień, dlatego chętnie jest to chętnie wybierany materiał na kuchenne blaty, parapety, schody czy posadzki. Utrzymanie go w dobrym stanie to proste zadanie, tak samo jak dbanie o jego blask. Zatem czym nabłyszczyć granit?
Granitowe blaty, parapety czy schody możesz nabłyszczyć, wybierając do tego najlepiej specjalne środki. Zwróć jednak uwagę na ich skład – nie powinny one być na bazie chloru, który niestety może odbarwić granit i wywołać na nim wyglądające nieestetycznie plamy. Aby dodać mu blasku, można powierzchnię wypolerować miękką szmatką nasączoną profesjonalnym preparatem. Jeśli chcesz nabłyszczać schody lub podłogi z granitu, zrezygnuj także z wosku, ponieważ sprawi on, że powierzchnia stanie się śliska, a wtedy nietrudno o mniejsze czy większe wypadki. Z kolei do nabłyszczania kamienia granitowego na zewnątrz, najlepiej będzie sięgnąć po preparaty na bazie olejów silikonowych. Ich ogromną zaletą jest to, że oprócz nadania powierzchni szlachetnego połysku, wzmocnią one zarazem impregnację. Taka granitowa kostka będzie zabezpieczona przed żółknięciem i działaniem niekorzystnych czynników, w tym warunków atmosferycznych.
Nabłyszczanie marmuru
Każdą powierzchnię, czy to drewnianą, betonową czy z kamienia naturalnego, można nieumyślnie zarysować. Marmur to jeden z najbardziej luksusowych materiałów wykończeniowych. Jest on też surowcem z górnej półki, dlatego warto zadbać o to, aby nie narażać go na zniszczenie. Aby służył jak najdłużej i pięknie się prezentował, należy natychmiastowo usuwać wszelkie plamy z wody, tłuszczu czy innych płynach, unikać kontaktu marmuru z wieloma produktami zawierającymi w składzie kwasy czy barwniki, które mogą zniszczyć jego strukturę. Czym czyścić tę skałę? Ważne jest regularne czyszczenie marmuru ciepłą wodą i wycieranie do sucha miękką szmatką. Niewielkie rysy czy nierówności są do usunięcia za pomocą szlifowania lub polerowania. Ogromnie ważne jest także impregnowanie, które zabezpieczy kamień przed wnikaniem w głąb skały wody czy innych płynów. Gdy impregnat jest już nałożony, można przejść do nabłyszczania marmuru.
Czym nabłyszczyć marmur? Do tego celu zaleca się używać profesjonalnych produktów, których skład bazuje na żywicach polimerowych lub wosku. Na rynku dostępne są środki w postaci pasty, mleczka, sprayu i płynu. Produkt, który ma w składzie wosk, wspomoże w uszczelnieniu porowatej powierzchni, jak również ochroni przed zbieraniem się kurzu i powstawaniem plam. Preparat intensywnie czyszczący, myjący i pielęgnujący powierzchnie szlifowane, polerowane czy impregnowane z powodzeniem zabezpieczy blaty bądź posadzki przed zabrudzeniem, a ponadto nie zostawi smug i zacieków. Profesjonalne środki przywrócą oryginalny wygląd marmuru, nadadzą połysk, odświeżą kolor i uwydatnią strukturę skały. Należy jednak pamiętać, że zanim rozpoczniemy polerowanie marmuru, powierzchnia powinna być sucha, odtłuszczona i wytarta z kurzu. Nabłyszczanie oraz polerowanie powinno odbywać się tylko przy użyciu miękkiej szmatki lub ściereczki.
Nabłyszczanie powierzchni z kamienia naturalnego – podsumowanie
Wybór blatu, podłogi, zlewozmywaka lub innej powierzchni z kamienia naturalnego, to świetne i trwałe rozwiązanie na długie lata. Czyszczenie naturalnych kamieni zwykle jest bardzo proste i nie wymaga wielkiego wysiłku. Należy natomiast pamiętać o kilku zasadach codziennego użytkowania powierzchni w zależności od wybranego rodzaju kamienia. Przede wszystkim należy szybko usuwać zabrudzenia i plamy, aby nie przeniknęły one głęboko do skały. Do czyszczenia oraz nabłyszczania powierzchni używajmy jedynie miękkich ściereczek i szmatek, które nie porysują i nie zniszczą struktury kamienia.
Nabłyszczanie kamiennych blatów, schodów czy innych elementów jest niezwykle łatwe dzięki domowym sposobom. Powłoki z kamieni naturalnych możesz też nabłyszczać profesjonalnymi preparatami dostępnymi w sklepach stacjonarnych i online, na których znajdziesz instrukcję krok po kroku. Wystarczy nieco systematyczności, a powierzchnie z kamieni naturalnych w Twoim domu będą błyszczeć tak pięknie, jak tuż po montażu!